SZÉCHENYI ISTVÁN FOROG A SÍRJÁBAN! Elkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia kivégzése
2019. február 05. írta: Cseri Pali

SZÉCHENYI ISTVÁN FOROG A SÍRJÁBAN! Elkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia kivégzése

akademia_1.jpg

Az MTA intézetei bojkottálják a Palkovics-féle látszatpályázatokat, el se induljanak a létüket a politikától függővé tévő rendszerben – ezt akarja az akadémiai dolgozók meghatározó része. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint az 5000 munkatárs egzisztenciális érdekeiről alig esik szó, de nem csak ez, az egész magyar tudomány jövője forog kockán. Alulról akarják kikényszeríteni, hogy az MTA vezetése álljon bele a konfliktusba, és ne engedjen a zsarolásnak.

A biológusoknál már kijött a belső utasítás, hogy február elsejétől semmire nem lehet költeni. A vidékről bejárók bérlettámogatását sem tudják fizetni, hiába mondja ki a törvény, hogy annak a 80 százalékát a munkáltató állja. Más akadémiai kutatóintézetekben ugyanígy leálltak a kifizetésekkel.

Az ok, hogy az Akadémiával vívott harcában Palkovics László IT-miniszter nem adja oda az MTA kutatóintézeteinek járó állami költségvetést. Ez ugyan minden jogszabály szerint járna, a miniszter azonban egyszerűen visszatartja a pénzt, amire, mivel más értelmezhető magyarázat még nem hangzott el, nehéz egyéb szót találni, mint a nyílt politikai zsarolást. Bár Palkovics szerint az MTA elegendő tartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy pár hónapot átvészeljenek, ehhez olyan pályázati és egyéb forrásokhoz kellene nyúlniuk, amik kötött felhasználásúak. A gazdasági vezetők szerint ez szabálytalan lenne, ezért már a gyakorlatban is komolyan érezhetők a megszorítások.

Erről az Akadémiai Dolgozók Fórumán beszéltek hétfő délután vezető kutatók. A fórumot abban a két éve átadott Humán Tudományok Kutatóházában tartották, aminek a pesszimistábbak már a puszta jövőjét is veszélyben látják. Palkovics nagyszabású terve szerint ugyanis mostantól teljesen megszűnne az akadémiai kutatóintézetek alapfinanszírozása, így a rezsit is csak az elnyert pályázati és egyéb támogatásokból lehetne fizetni, ami elég nagy bizonytalanságot jelent.

Ti legalább bérbe adhatjátok az irodákat, de mi mit csináljunk a laborokkal?– pikírtkedett erre a fórumon jelen lévő biológus kutató.

„Vállalhatatlan és elfogadhatatlan, nemzeti érdekeinkkel súlyosan ellentétes” – mondta indulatosan az MTA történésze, sorolva a szerinte várható áldozatokat. „Így válságba kerül a világhírű magyar agykutatás, a vezető kutatók el fognak ugyanis menni, nem folytatódhat a magyar nyelvi szótár kiadása, mert az sem megy pályázati úton, de nem működhet a vácrátóti arborétum sem, ha ez a terv megvalósul.”

Január 31-én megjelent az a kiírás, amely alapjaiban rengeti meg a magyar tudományos életet. A választások után miniszteri széket és terveihez a jelek szerint teljes felhatalmazást kapó Palkovics László teljesen át akarja alakítani a hazai kutatási rendszert: a hangsúlyt a gazdaságilag megtérülő alkalmazott kutatásokra és az innovációra helyezné, miközben az alapkutatásokat háttérbe szorítaná. Emellett erősebb kormányzati kontrollt akar, meghatározva, hogy mire ad és mire nem ad pénzt az állam. Ez értelemszerűen jobban lehetővé tenné a politikai szempontok érvényesülését is.

A múlt héten kiírt pályázatok (hivatalosan: támogatási igények) nagyon rövid, egy hónapos határidőt adnak a több száz főt foglalkoztató MTA kutatóintézeteknek, hogy az előre meghatározott nagy témákban (ezek rendkívül általánosak és meglehetősen véletlenszerűek) felvázolják a következő évekre vonatkozó terveiket, és benyújtsák az idei (!) évre vonatkozó támogatási igényeiket (igen, már február van). A kutatóintézeteknek (ezek alkalmanként több tucat kutatócsoportot is működtetnek) a kiírás szerint 4-5 ezer karakterben, tehát nagyjából egy iskolai dolgozat terjedelmében kellene összefoglalniuk, hogy mit csinálnának a következő három évben.

Az MTA kutatóintézetei így is komoly riválisokat kaptak: pályázhatnak az egyetemek és a kormányzati kutatóintézetek is – például az olyan, az utóbbi években létrehozott intézmények, mint a Veritas.

A Palkovics-terv a teljes magyar tudomány ügye, hosszú évekre rombolhatja le, ha átgondolatlan változások lesznek. A terv mesterségesen próbál ellentétet teremteni a természettudományok és az embertudományok között. Nem lehet cél a tudományágak egymásnak ugrasztása, mert ilyenkor az a következő kérdés, hogy mi mikor kerülünk sorra-nyilatkozott egy kutató.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöksége a jövő héten dönt arról, hogy pályázhatnak-e a Palkovics-féle modellben az akadémiai kutatóintézetek. Három, a magyar történelemből ismerős forgatókönyv közül kell választaniuk: Tilt, Tűr vagy Támogat.

A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

 

A fotó illusztráció

írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljerden@gmail.com

Követed már a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljerden.blog.hu/api/trackback/id/tr8914609152

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása