Tudta,hogy jövő év végén megszűnik a papírra írt recept?
2017. szeptember 30. írta: Cseri Pál

Tudta,hogy jövő év végén megszűnik a papírra írt recept?

recept_oroscafe.jpg

A recepteket Magyarországon idén novembertől kezdve nem rubrikákkal ellátott nyomtatványokra, hanem egy virtuális hálózatba, az úgynevezett e-recept rendszerbe írják fel az orvosok.

Pánikba esni azért a nyomtatványok kedvelőinek sem kell, mert az orvos a kezdeti átmeneti időszakban - 2018 végéig - eleve köteles lesz kinyomtatni egy úgynevezett felírási igazolást, ami pont úgy fog kinézni, mint egy mai recept, csak lesz rajta egy plusz vonalkód. Olyasmi lesz ez, mint az a vezető nélküli automata négyes metró, amiben azért ott ül egy ember a fülkében, hogy az ilyesmihez nem szokott utasok nehogy pánikba essenek

2019 elejétől viszont már csak a beteg kifejezett kérésére fog nyomtatni az orvos. Egyelőre úgy néz viszont ki, hogy ez a lehetőség később is megmarad, vagyis aki szenvedélyesen szereti a papírt, annak azért még sokáig zizghet a zsebében a régi jó recept.

Bár annak, hogy az embernek lesz-e ilyen nyomtatott igazolása, az új rendszerben igazából nem lesz semmi jelentősége akkor, ha maga a beteg váltja ki a gyógyszerét. Mivel a "recept" annyit fog jelenteni, hogy az orvos bevitte a rendszerbe, milyen gyógyszert kell kiváltanunk.  Amit utána az ország bármelyik patikájában megkapunk, akkor is, ha nem kértünk felírási igazolást, meg akkor is, ha kértünk, de elvesztettük. A saját gyógyszerünk kiváltása ugyanis úgy fog kinézni, hogy a gyógyszerésznek vagy

 

  • odaadjuk a csipkártyás, modern, úgynevezett e-személyinket

 

  • vagy a régi típusú személyinket plusz a TAJ-kártyánkat,

 

ami alapján ő azonosít minket, hogy az e-recept rendszerben egyből lássa, hogy mit is írt föl nekünk az orvos.

Ha a beteg receptjét más váltja majd ki, akkor viszont továbbra is kérnie kell a nyomtatott igazolást.

Az új rendszer azonban nem kizárólag receptírásra lesz alkalmas.

Az úgynevezett e-beutaló elvileg isteni találmány: arra lesz jó, hogy a háziorvosnál egyből időpontot foglalhassunk az adott szakrendelőbe. Vagyis nem kell sem telefonálgatnunk, sem odamenni hajnali 6-ra sorszámért verekedni.

Elvileg szintén hasznos fejlesztésnek tűnik az úgynevezett e-profil. Ide a betegre vonatkozó leleteket lehet feltölteni, rögzíteni a gyógyszerérzékenységet, allergiát, amit mind az összes orvos, mind az összes gyógyszerész látni fog. De csak ők, a profilunkba sem asszisztens, sem nővér nem nézhet bele.

Szintén a betegeket érinti a DÖR-nak nevezett önrendelkezési felület. Ez a rendszernek olyan tartománya, ahová mi betegek léphetünk be, és beállíthatjuk, hogy ki láthassa az érzékeny egészségügyi adatainkat és ki ne. Eleve lesznek korlátozások, a nemi betegségek elleni és a pszichiátriai szerek felírását például csak a szakorvosok láthatják. A tiltó beállításokat életveszélyes helyzetekben feloldják.

A rendszer elvileg mindent naplózni fog, és ezt a naplót mi is láthatjuk. Így ellenőrizni tudjuk, hogy ki és mikor kérte le az adatainkat.

Az orvosok oldaláról nézve

Mivel összeköti az egészségügy minden szereplőjét, az összes orvos látni fogja, mit írt föl nekünk a másik. Például a háziorvosunk is látja majd, hogy a szakorvosaink miket írtak fel nekünk korábban. Így elkerülhető lesz az az érintettek szerint nem is ritka jelenség, hogy ugyanannak a betegnek több szakorvos is felírja ugyanazt a hatóanyagot, egyszerűen azért, mert nem tudtak egymásról.

Az illetékesek azt is látni fogják, hogy a valóságban mit váltottunk ki a felírtakból. Ez azért fontos, mert sokan nem szedik rendesen a gyógyszereiket, mostantól az ilyen esetek egy része legalább kiszűrhető lesz.

Az e-profil rendszer irtó hasznos lehet a kutatóorvosoknak, ha például mellékhatásokat vizsgálnak, a rendszer ugyanis megengedi, hogy kutatási céllal adatokat bányásszanak belőle. De ezt csakis anonim módon, személyhez nem kötve lehet majd megtenni. Itt annyi ember adatai fognak összegyűlni, ami sok kutatást előrevihet.

A gyógyszerészek oldalról nézve

Nekik feltehetőleg pluszmunkát jelent, hogy amíg keletkeznek kézzel írott, vagy offline receptek, addig azokat a kiváltáskor a patikusok kötelesek bevinni a rendszerbe. Összességében azonban e kis pluszmunka ellenére jól járhatnak az e-recepttel a gyógyszerészek is. Eleve gyorsítja a munkájukat, a kevesebb papírozás miatt több idejük juthat a kuncsaftokra. A gyógyszerészmunka beteggondozási részét pedig kifejezetten megerősítheti, hogy egy pillantással átfogó képet kaphatnak az ügyfelük gyógyszerszedési szokásairól.

(444)

 

Címlapfotó: oroscafe.hu

írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljerden@gmail.com

Követed már a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljerden.blog.hu/api/trackback/id/tr9712913341

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása