AKI ÉRDEN DÖNGÖLT PADLÓRA SZÜLETIK: Ki mondja meg, szülhetnek-e gyereket a mélyszegénységben élők?
2018. december 27. írta: Cseri Pali

AKI ÉRDEN DÖNGÖLT PADLÓRA SZÜLETIK: Ki mondja meg, szülhetnek-e gyereket a mélyszegénységben élők?

melyszegenyseg.jpg

A családpolitikával, családtervezéssel kapcsolatos közbeszéd hangsúlyos részét képezi idehaza az a jelenség, mely szerint kormányzati és ellenzéki politikusok rendre azt latolgatják, hová szülessen és hová ne megfelelő számú gyerek, és hogy mely körökben mennyi a megfelelő létszám. Mindeközben – habár a különböző ösztönzők felállítása támogatandó – mégis úgy tűnik, hogy a gyermekek születésének vagy éppen nem születésének valódi társadalmi és gazdasági gyökereit nem ismerik. Ami a (mondjuk így) többségi nők igényeit és a (mondjuk így) középosztálybeli anyasággal kapcsolatban élő mítoszok kibeszélését illeti, még ha el is indult előre mutató diskurzus, a szegénységben élő nők helyzetéről és annak valódi okairól – hogy miért születik „a döngölt padlóra” annyi gyerek – nem igazán.

Laborczi Dóra írása a kotoszo.blog.hu-n.

Míg idén tavasszal maga a miniszterelnök hívta párbeszédre a magyar nőket: mondják el, mire van szükségük ahhoz, hogy több gyerek szülessen, pár hete Puzsér Róbert, Budapest egyik főpolgármester-jelöltje vetette fel a kérdést az ATV-n: „Helyes az, ha a magyar állam a döngölt padlóra gyereket szülőket támogatja?” Hallhatjuk is a választ: nem helyes! A cigányok már így is túl sokan vannak, hangzik a rosszindulatú érv, a jóindulatú pedig legjobb esetben is a szegény sorba született gyerekek egészségét félti. Következtetés: csak a legalább tízmillió megtakarítással rendelkező, tisztes magyar polgárokat támogassa a kormány, mert ott meg éppen az a baj, hogy nem születik elég gyerek. Ez kocsmalogika – kérdéses, hogy ennek kell-e meghatároznia a politikai nyilvánosságot is. De ha már ez van, főzzünk ezzel.

Fordítsuk meg a kérdést: Helyes az, ha bármilyen (újszülött) magyar állampolgárgyermek nem kap megfelelő ellátást, mert nincsen rá pénze a szüleinek? Büntethető-e a gyerek a szülei miatt? Így tehát a főpolgármester-jelölt úr következő állításával egyet is érthetnénk: „Ne segélyezzük azt, aki a nyomorba szül!” De mit kínálunk segély helyett?

Segély helyett tudnánk ezeknek a nőknek ingyenes fogamzásgátlást biztosítani? Szexuális felvilágosítást, megfelelő színvonalú oktatást, hozzáférhető – nem kizsákmányoló – munkát és munkalehetőséget vagy bármilyen perspektívát adni nekik? Megmondjuk a mélyszegénységben élő pasasoknak, hogy ne erőszakoskodjanak a partnerükkel, ha az nem kíván velük ágyba bújni? Vagy megkérjük őket – a férfiakat – szépen, hogy védekezzenek? Ameddig ezekre nem a válasz, addig ezeknek a nőknek egyetlen örömforrásuk lesz egész életükben: a gyerek, mindegy, hogy mennyi.

Az talán az eddigiekből is kiderülhetett, hogy ezek a nők nem azért „szülik tele a döngölt padlót”, mert maguktól szülhetnékjük támad, hanem mert semmilyen eszközük nincs a védekezésre.

Megelőzésre, megszakításra, óvszerre a fenn említett tényező miatt, a fogamzásgátló tabletta szedésére pedig azért nincs, mert az annyira drága, hogy azt csak a szép helyen, szép környezetben élő, jól öltözött, önálló keresettel rendelkező nők engedhetik meg maguknak. A fogamzásgátló tabletta luxus. Ezen a ponton elérkeztünk a probléma lényegéhez: aki megengedheti magának, az szüljön, aki nem engedheti meg magának, az ne szüljön. Mindez nem előírásszerűen működik, nem politikusok nyilvános disputái és elhamarkodott értékítéletei nyomán dől el, hanem mély társadalmi okai vannak, amelyeket ismerni és érteni kellene bárkinek, aki erről a kérdésről nyilatkozik vagy kérdez.

„A döngölt padlón felnövő gyerekek” valóban nagy eséllyel és sajnos „nem lesznek képviselők”. Azt viszont lehet tudni, hogy a szegénység felszámolásának leghatásosabb módja nem a segélyezés, nem a megbélyegzés, nem a szülés tiltása, hanem a mélyszegénységben élő lányok oktatása.

Az is kimutatott tény, hogy az egyre mélyülő szegénység egyre növekvő szexizmussal jár, melynek egyik formája a házasságon belüli szexuális kizsákmányolás – melynek következtében a szegénységben élő nők teleszülik, ugye, a döngölt padlót –, a másik a prostitúció (erről bővebben itt írtam). De a mélyülő szegénység nem csak az anyagiak szempontjából fenyegető, a lelki szegénység ugyanígy az ország morális és lelki állapotának velejárója. Ahogyan a nőket érintő elnyomás nem csak a szegénységben élő nőket érinti, habár őket talán hatványozottabban, amiatt is, mert sokkal kevesebb női szerepmintával és olyan példával találkoznak, mely azt mutatná, hogy mindez lehetne másképp is.

Ahol semmilyen más pénzszerzéshez – étkezéshez, fűtéshez, életben maradáshoz – szükséges eszköz nem áll rendelkezésre, ott a test lesz az elsődleges erőforrás, így a férfiaknál a nyers erő, a férfitekintélynek kiszolgáltatott nőknél pedig a szexualitás válik hangsúlyossá. Olyasfajta szexualitás, melynek fókuszában nem az élvezet, hanem a test használata áll, és amely szorosan együtt jár az anyagi függőséggel, egymásra utaltsággal. Valamint a szexizmussal, vagyis azzal a masszív előítéletességgel, amely a nőktől – kizárólag biológiai meghatározottságuk alapján – elvárt nemi szerepen alapul. És azzal is, igen, hogy ennyi gyerek születik.

Az egyháznak és a keresztény embereknek világszerte fontos felelősségük van abban, hogy őszintén felismerjék a kiszolgáltatott nőket sújtó problémákat is, különösen amiatt, mert sokszor maga az egyház is hajlamos olyan kultúrát kialakítani, melyben elfogadottá válik a másik lebecsmérlése, semmibevétele, például akkor, amikor Pál apostolra hivatkozva elvitatjuk a nők jogát ahhoz, hogy az egyházban szolgáljanak.

Karácsony környékén pedig érdemes lehet Jézus születésének körülményeit újra megvizsgálni, amikor szegények és gazdagok szüléséhez vagy születéséhez kapcsolódó elvárásainkról elmélkedünk.

A teljes cikk ide kattintva olvasható.

 

A fotó illusztráció

írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljerden@gmail.com

Követed már a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljerden.blog.hu/api/trackback/id/tr614516750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása