BRUTÁLISAN KÉMKEDNEK UTÁNUNK: A laptopunk és az okos tévénk is videóra veszi a titkainkat Érden is
2018. október 03. írta: Cseri Pali

BRUTÁLISAN KÉMKEDNEK UTÁNUNK: A laptopunk és az okos tévénk is videóra veszi a titkainkat Érden is

kamera_otthon-20181002.jpg

Egy ózdi családi ház kertje, egy miskolci ház kapubeállója, egy szegedi ház udvara - egy honlapon több ezer biztonsági kamera képét követhetjük nyomon, anélkül, hogy erről a kamera tulajdonosainak tudomása lenne. Pedig mindez elkerülhető lenne, csupán az alapértelmezett jelszót kellett volna megváltoztatni. Mindez jól mutatja, milyen kockázatai vannak annak, ha nem figyelünk oda, hogyan is használjuk az okoseszközeinket.

Magyarországon jelen pillanatban 77 online nézhető kamera képe érhető el. A honlapon azt írják, e-mailen keresztül bárki kérheti, hogy lekerüljön a netről a kép, igaz, ehhez meg is kell tudni találni ezt az oldalt. A másik opció pedig, hogy a kamera tulajdonosai megváltoztatják a kamera jelszavát. Persze, a portálra kérésre is be lehet kerülni, de őszintén szólva kevés esélyt látunk arra, hogy az ózdi, miskolci vagy szarvasi családi ház  tulajdonosai direkt szeretnék, ha bárki hozzáférne a biztonsági kamera képeihez, melyeken látni, épp otthon van-e valaki, bent áll-e az autó, van-e mozgás.

Megfelelő, azaz elég bonyolult és egyéni felhasználónév-jelszó páros szükséges a minimális védelemhez minden egyes internetre csatlakozó eszköznél, így a kameráknál is- mondja Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Akadémiájának programigazgatója.

Ne felejtsük el, hogy ezeket a kamerákat épp azért használjuk, hogy a távollétünkben láthassuk, mi történik az otthonunkban. Vagyis, ha valaki feltöri, akkor a hackerek is beláthatnak, és rögzíthetik, épp mi történik.

Ha önmagában az nem lenne elég aggasztó, hogy valaki - egy kívülálló - látja, épp ki van otthon és mit csinál, aggódhatunk amiatt is, hogy olyan felvételek kerülnek ki a netre, amit nagyon nem szeretnénk, vagy a számunkra kínos jelenetekkel meg is zsarolhatnak bennünket.

A szakember egyébként a saját laptopján is letakarja a kamerát. Nincs ezzel egyedül. A folyamatosan működő kamerák is épp olyan kockázatot jelentenek, mint a biztonsági kamerák. Ha eltakarjuk, akkor annak képéhez nem férhetnek hozzá illetéktelenek - mondja Krasznay, aki szerint a laptopnál is érdemes odafigyelni arra, hogy csak azok a funkciók működjenek, amiket éppen használunk. Hiszen ha valaki hozzáférne a notebook kamerájához, folyamatosan megfigyelheti annak tulajdonosát, értékes információkhoz juthat, olyanokhoz is, amivel zsarolhatná az illetőt.

A digitális eszközök ma már elengedhetetlen részei életünknek. Az otthoni internet és a wifi közel annyira fontos egy magyar háztartásban, mint a mosógép - ez derült ki egy márciusban publikált, lakossági internetezési szokásokat vizsgáló felmérésből. Arra is fény derült, hogy a válaszadók 43 százaléka még mindig a gyárilag beállított wifi jelszót használja.

Egyetlen módon lehet védekezni a megigyelés ellen: amint használatba vesszük, állítsuk át az alapértelmezett jelszót, és amint a gyártó jelzi, hogy elérhető frissítés az eszközre, éljünk a lehetőséggel, frissítsük azt.

Sehol sem vagyunk biztonságban

Egyre több magyar háztartásban van okostévé. Mielőtt vásárolunk, érdemes átgondolni, milyen funkcióit fogjuk használni a készüléknek. 2013-ban attól volt hangos a sajtó, hogy az LG elismerte, okostévéi információkat gyűjtenek a felhasználók tévénézési szokásairól, akkor is, amikor azt nem engedélyezik. A dél-koreai gyártó tévéi gyűjtötték, hogy mit nézett a felhasználó, majd visszaküldték az információt az LG-nek, hogy ez alapján az ügyfélnek tetsző tartalmakat ajánljanak. A funkciót elvileg ki lehetett ugyan kapcsolni, azonban a tévé ilyenkor is folytatta az adatgyűjtést.

2015-ben a Samsung is figyelmeztette vásárlóit: kerüljék a személyes dolgok megbeszélését a tévé előtt azok, akik Samsung Smart TV készülékkel rendelkeznek, és a tévén nincs kikapcsolva a hangvezérlés funkció.

Mindig frissítsünk, használjuk a legújabb szoftvert, ami a tévénkhez elérhető. Nézzük meg ezért, hogy tényleg a legfrissebb verzió fut-e. A másik, amit tehetünk, hogy valóban gondoljuk végig, a televízió mely funkcióit szeretnénk használni, és ha nincs szükség hangvezérlésre vagy a kamerára, akkor annak megfelelően állítsuk be a készüléket.

(pénzcentrum)

 

Fotó: pénzcentrum

Írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljerden@gmail.com

Követed már a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljerden.blog.hu/api/trackback/id/tr7014278733

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása