KEVÉS FIZETETT MUNKASZÜNETI NAP LESZ IDÉN: Nálunk miért nem kompenzálják?
2020. február 13. írta: Smitt Róbert Író

KEVÉS FIZETETT MUNKASZÜNETI NAP LESZ IDÉN: Nálunk miért nem kompenzálják?

munkaszuneti_nap.jpg

Magyarországon 2020-ban három munkaszüneti nap is hétvégére esik, amelyek így "elvesznek", mint potenciális pihenőnapok. Ez azonban több más európai országban nincs így, ott ugyanis kompenzálják a hétvégére eső munkaszüneti napokat. A Taylor Wessing Budapest ügyvédi irodájának szakértői összehasonlították a szabadnapok számát más európai országgal, amelyből kiderül, hogy ebből a szempontból a magyar munkavállalók helyzete nem a legrosszabb, de elég messze van az élvonaltól.Európában Szlovákia vezet 15 szabadnappal. Ezt Andorra, Málta, Spanyolország, Ciprus, Litvánia követi 14 munkaszüneti nappal, majd Ausztria, Románia, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Szlovénia következik 13 fizetett ünnepnappal. Magyarországon - csakúgy mint Franciaországban, ahol azonban regionális munkaszüneti napok is vannak - mindössze 11 munkaszüneti nap van.

Van, ahol ha elveszik, pótolják

Miközben a legtöbb országban - köztük Magyarországon, Csehországban és Ausztriában - elvesznek a hétvégére eső munkaszüneti napok, bizonyos helyeken nagylelkűen kompenzálják ezeket. Az Egyesült Királyságban például ha egy munkaszüneti nap hétvégére esik, adnak helyette egy másikat - általában a következő hétfőt. Montenegróban pedig, ahol minden nem vallási ünnep alapból két napos (a munka ünnepe például május 1-2.), a szombaton kezdődő két napos ünnepeket egy (hétfő), a vasárnap kezdődőket két (hétfő-kedd) pótnappal kompenzálják.

A keddre vagy csütörtökre eső munkaszüneti napok esetében viszont a Magyarországon természetesnek számító hosszú hétvége érdekében másutt a munkavállalóknak szabadságot kell kivenni, azaz a hosszú hétvégére nincs garancia. A szabadsághoz ugyanis általában a munkáltató hozzájárulása szükséges, s azt munkaszervezési okokból gyakran csak egy-egy munkavállaló részére engedélyezi. A központilag elrendelt hétfői vagy pénteki pihenőnap, ha az ünnepnap keddre vagy csütörtökre esik, tehát hungarikumnak tekinthető.

Hol mennyi szabadnap jár?

A legtöbb közép-európai országban minimum 20 szabadnap (4 hét) jár a munkavállalóknak, ami egyébként az uniós minimum (28 nap, a hétvégéket is számolva). Bár olyan komplex rendszer, mint a magyar, mely szerint 25 éves kortól kezdve 2-3 évente plusz 1 szabadnap jár egészen a 45 éves kor és az öszesen 30 szabadnap eléréséig, kevés van. Számos másik régiós országban is a dolgozó életkorával növekszik a szabadnapok száma.

Andorrában a legnagyvonalúbb a szabályozás

Európában a nem EU-tag Andorrában a legnagyvonalúbb a szabályozás, ott a legalább 1 éve dolgozóknak 31 szabadnap jár éves szinten minden munkahelyen. A törpeállamot globális szinten csak Kuvait előzi meg, ahol 35 szabadnapot adnak. Érdemes még megemlíteni Oroszországot, ahol bár csak 28 naptári nap a minimum szabadnapok száma - ebből azonban 14-et összefüggően kell kivenni, így a 2 hétvégét levonva csak 24 szabadnap marad -, bizonyos északi és távol-keleti területeken további 5-24 naptári nap jár a dolgozóknak.

Mivel a hétvégére eső munkaszüneti napokat általában a következő munkanap kiadásával kompenzáljak, bizonyos észak-oroszországi területeken az évi 56 napot is elérheti a hétvégéken felül automatikusan járó munkamentes napok száma.

Andorrát az Egyesült Királyság követi 28 nappal, bár bizonyos munkahelyeken ebbe a 8 alapból fizetetlen munkaszüneti nap is beleszámít. A szigetországban elterjedt gyakorlat az is, hogy a munkáltatók ezen felül a szabadnapok eladását és megvásárlását is engedélyezik, évi maximum 5 nap vonatkozásában.

Még a cégek is rátehetnek

Egyedi szabályok és szokások számos országban tovább növelik a munkamentes napok számát, Németországban például a 20 szabadnapot a legtöbb munkáltató további 10 nappal egészíti ki. Finnországban számos cég összesen 30-38 nap szabadsággal jutalmazza a cégnél sokáig kitartó dolgozókat, Ausztriában pedig a legalább 25 éve egy helyen dolgozók 30 szabadnapot kapnak. Franciaországban a heti 35 óránál többet dolgozók az alapból járó 25-ön felül további 22 napot kapnak, ráadásul azok, akik nyáron kívül veszik ki a szabadságukat, további 1-2 ajándék szabadnapot kapnak. Ezeknek a kedvezményeknek köszönhetően néhány állami cégnél és nagyvállalatnál így a szabadnapok száma összesen elérheti a 47-et is.

A szabadnapok hungarikumjai

Novák Zoltán, a Taylor Wessing ügyvédi iroda partnere szerint összességében elmondható, hogy európai viszonylatban a munkaszüneti napok száma és az alapszabadság mértéke Magyarországon nem túl magas. Ugyanakkor a pótszabadságok és különösen a gyermekvállalást támogató intézmények - a 24 hét szülési szabadság, amelyre a bér 70 százaléka jár, illetve a gyemek 3. életévéig igénybe vehető fizetési nélküli szabadság, amelyre legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százaléka, azaz 2020-ban bruttó 225 400 forint igényelhető) rendkívül munkavállalóbarát intézmények.

Szintén különleges a keddre vagy csütörtökre eső munkaszüneti nap esetén egységesen elrendelt pihenőnapok rendszere. Ráadásul egyre gyakoribb, hogy ilyen esetben a munkáltatók a hosszú hétvégéért cserébe ledolgozandó munkanapot elengedik, vagy legalábbis rövidített munkanapként kezelik - tette hozzá az ügyvéd.

A magyarok több szabadnapot szeretnének

Tavaly a Profession.hu készített egy reprezentatív felmérést, amelyből az derült ki, hogy a felmérésben résztvevők csaknem fele (48 százalék) kevésnek tartja a kivehető napjai számát. Ehhez képest feltűnő, hogy a munkavállalók csaknem negyede (23 százalék) nem tudja kivenni az összes szabadnapját egy évben. A válaszadók negyede (24 százalék) teljes mértékben, mintegy fele (53 százalék) döntően meghatározhatja, hogy mikor szeretné kivenni a szabadságát, viszont van mintegy négy százalék, akinek viszont semmilyen beleszólása nincs ebbe a kérdésbe.

És sajnos vannak olyanok is, akik csupán papíron mennek szabadságra, vagyis valójában munkával töltik el ezt az időt is. A Profession.hu szerint a megkérdezettek 41 százaléka azt jelezte, hogy már előfordult vele ilyen.

A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.


A fotó illusztráció

Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!

Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljerden@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Érden Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon.

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljerden.blog.hu/api/trackback/id/tr9515473084

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása