A miniszterelnök évértékelő beszédében tett egy új és váratlan ígéretet az anyáknak. Kiszámoltuk, hogy mit jelentene ez a családoknak és összességében a költségvetésnek.
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében kevés új konkrétum szerepelt a családpolitikai intézkedések között. Azt ugyanakkor elmondta, hogy "a szülés utáni első félévben ma az anyák az előző évi átlagkeresetük 70 százalékát kapják, és ezt 100 százalékra kellene emelni, s akkor a szülést követő első félévben több pénzhez jutnának, mintha nem szültek volna".
Mit okoz ez az anyának?
Az első fél évben az anyák CSED-re jogosultak, vagyis csecsemőgondozási díjra. Erre az az édesanya jogosult, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. A CSED a szülési szabadság időtartamára, vagyis 168 napon keresztül jár. A szülési szabadságot a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal korábban is meg lehet kezdeni.
A jelenlegi szabályok szerint a CSED díjának összege a figyelembe vehető jövedelem alapján megállapított naptári napi alap 70%-a. A CSED-ből csak szja-t vonnak le és érvényesíthető ebből a családi adókedvezmény is.
Az egyszerűség kedvéért a nők esetében érvényes aktuális bruttó bérrel kalkuláltunk, amikor arra voltunk kíváncsiak, hogy egy átlagbért kereső anyának mit okozna Orbán Viktor bejelentése. A 330 ezer forintos bruttó bér (mindenféle kedvezmény igénybevétele nélkül) nettója jelenleg 219.450 forint. Ennek a bruttó bérnek a jelenlegi havi CSED összege 193.660 forint. Vagyis a jelenlegi szabályok mellett az anya havonta 26 ezer forinttal jár rosszabbul annál, mintha dolgozna.
Ha a 70%-os felső határt a kormány felemeli 100%-ra, akkor
A CSED HAVI ÖSSZEGE 193.550 FORINTRÓL 276.600 FORINTRA EMELKEDIK.
Vagyis havonta 83 ezer forinttal járna jobban az átlagbért kereső édesanya az új CSED-szabályokkal, mint a régi szabályokkal, ami összességében fél év alatt plusz 498 ezer forintot jelent. A korábbi nettó bérénél pedig közel 62 ezer forinttal keresne többet.
Mit jelentene ez a költségvetésnek?
A miniszterelnök beszédében többször is hangoztatta az új családvédelmi intézkedések kapcsán, hogy a kormány fokozatosan kíván haladni a költségvetési mozgástér fényében. A másik ígért lépés, az szja mentesség 3 gyerekes anyákra történő kiterjesztése kapcsán már kiszámoltuk, hogy mindez akár 200-300 milliárd forintjába is kerülhet a magyar államnak.
De mennyibe kerülne a CSED felső határának módosítása a költségvetés számára? Ha azzal az egyszerűsítéssel élnénk, hogy minden szülés után igénybe vennék ezt a támogatást az anyák és mindenki az átlagbér körül keresne, akkor a 2018-as 89.800 fős születésszámmal
44,7 MILLIÁRD FORINTOS PLUSZ KIADÁST JELENTENE ÉVES SZINTEN A KÖLTSÉGVETÉSNEK.
Fontos itt gyorsan megjegyezni, hogy ez a 44,7 milliárd forintnyi többletkiadás valószínűleg felülbecsli a tényleges kiadási összeget, ugyanis nem biztos, hogy minden gyermeket vállaló anya megfelel a CSED feltételeinek.
A fotó illusztráció
Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljerden@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Érden Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon.